A konferenciát a győri Széchenyi István Egyetem Vallás és Tudomány Kutatócsoportja és a Szent Mór Bencés Perjelség szervezi; az elhangzott előadások kötetben is napvilágot látnak a jövőben.
A konferencia programját és a regisztrációs lehetőséget ITT találják az érdeklődők.
Jáki Szaniszló OSB, a méltán világhírű bencés szerzetes olyan személyek mellett nyerte el a Templeton-díjat, mint Kalkuttai Szent Teréz, a dalai láma vagy Alekszandr Szolzsenyicin.
Az Egyesült Államokban megjelent könyvei halála után is formálják a közgondolkodást, elsősorban a vallás és tudomány kapcsolatának elemzésében. Jáki Szaniszló Nobel-díjasokkal levelezett, és Szent II. János Pál pápa ugyanolyan szívesen forgatta a műveit, mint XVI. Benedek.
Annak ellenére, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi István-emlékplakettjében részesült, és Győr város díszpolgára lett, a Stanley L. Jaki név a nemzetközi tudományos életben ismerősebben cseng, mint hazánkban.
E méltatlan helyzet orvoslására Jáki Szaniszló születésének 100. évfordulóján konferenciát rendez a győri Széchenyi István Egyetem Vallás és Tudomány kutatócsoportja a győri Szent Mór Bencés Perjelséggel karöltve február 9–10-én a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium dísztermében. A konferencián közel két tucat neves hazai kutató mutatja be az életmű egy-egy szeletét, vagy azt továbbgondolva reflektál korunk kihívásaira. Témák a teljesség igénye nélkül: tudomány és etika, mesterséges intelligencia és az emberi agy, a tudomány határai, az abortusz etikai kérdése. A tudományos problémafelvetéseket személyes visszaemlékezések színesítik, amelyek közül kiemelkedik Bogányi Gergely emlékhangversenye.
*
Jáki Szaniszló László 1924-ben Győrben született, majd 1942-ben belépett a bencés rendbe, akárcsak két testvére, Zénó és Teodóz. 1948 júniusában Pannonhalmán szentelték pappá.
Elöljárói Rómába küldték tanulni, majd a negyvenes évek végén kialakult politikai helyzet miatt, szintén elöljárói utasításra, több rendtársával együtt külföldön maradt. A fiatal bencések feladata a magyar bencés kongregáció megmentése volt egy kis nyugati diaszpórában, felkészülve arra, hogy akár évtizedek múlva a magyarországi bencés rendet hazatérve újraalapítsák.
Jáki Szaniszló Rómában a Szent Anzelm Egyetemen doktorált, és később az Egyesült Államokban telepedett le; Magyarországra 1964-ban térhetett vissza először, már amerikai állampolgárként.
Mivel egy rosszul sikerült mandulaműtét következtében hangszálai meggyengültek, a tanítással felhagyott, és fizikát tanult; a Nobel-díjas Victor F. Hess vezetése mellett doktori fokozatot szerzett. A hatvanas évek második felétől tudományos pályája gyorsan ívelt felfelé; a legnevesebb egyetemeken tanított vagy végzett kutatásokat (többek között: Seton Hall, Princeton, Yale, Harvard, Sorbonne, Oxford vagy a római Pápai Gergely Egyetem).
Elsősorban tudománytörténeti, valamint a hit és tudomány viszonyának elemzésére irányuló gondolatai tették világhírűvé, de teológiai és filozófiai gondolatai is kimutatható hatást gyakoroltak II. János Pál és XVI. Benedek megnyilatkozásaira.
Rangos elismerésekben részesült: 1970-ben megkapta a Rockefeller Egyetem Lecomte du Nouy-díját, 1987-ben pedig – a tudomány és a vallás közötti kapcsolat építése terén végzett munkájáért – elnyerte a Templeton-díjat, az ezen a téren kapható legjelentősebb kitüntetést, olyan személyek mellett, mint Kalkuttai Szent Teréz, a dalai láma, Desmond Tutu vagy Alekszandr Szolzsenyicin.
2009-ben, a legújabb könyvét bemutató római előadása után Madridba utazott barátaihoz, ahol szívinfarktus következtében elhunyt 2009. április 7-én, 84 esztendős korában. A Pannonhalmi Főapátságban temették el.
Forrás és fotó: Szent Mór Bencés Perjelség
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria