A PPKE díszdoktorává avatták II. Tavadrosz kopt pápát

Hazai – 2023. augusztus 21., hétfő | 18:07

II. Tavadroszt, a Kopt Ortodox Egyház vezetőjét augusztus 21-én az emberi testvériség jegyében a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) díszdoktorává avatták Budapesten, a PPKE dísztermében.

II. Tavadrosz a magyar kormány meghívására négynapos látogatásra érkezett Magyarországra. Erdő Péter bíboros, prímás augusztus 19-én Budapesten, a prímási palotában találkozott a kopt egyházfővel.

A kopt pápa és küldöttsége augusztus 20-án a Szent István-bazilika előtti téren Erdő Péter bíboros meghívására részt vett az ünnepi szentmisén; a napokban állami vezetőkkel találkozott, és augusztus 21-én, hétfőn díszdoktorrá avatták Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) dísztermében.

Az ünnepi eseményen jelen volt – Kuminetz Géza, a PPKE rektora vezetésével – az egyetem tanácsa (Egyetemi Tanács); Michael Wallace Banach apostoli nuncius; Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára; Kocsis Fülöp érsek-metropolita; Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, valamint a kopt ortodox egyházi küldöttség.

Az ünnepség a PPKE Egyetemi Tanácsának bevonulásával kezdődött, majd Kuminetz Géza rektor köszöntötte a megjelenteket.

Az egyetem életében vannak kitüntetett pillanatok, ezek közé tartozik a díszdoktorrá avatás is. Ilyen ünnepi alkalomra ritkán kerül sor, minősítetten kiemelkedő esemény – mondta a rektor, majd kifejtette: a díszdoktorrá avatáson „nem csupán a pozitív tudományok területén elért eredményeket (amelyeket jóra és rosszra is lehet használni) ismerjük el, hanem elsősorban »a nagyobb bölcsesség« érdekében tett erőfeszítéseket díjazzuk”.

Kuminetz Géza megemlítette, hogy a most elismerésben részesülő II. Tavadrosz gyógyszerészként kezdte életpályáját, majd szerzetbe vonult „a nagyobb bölcsességet” keresve.

A rektor kiemelte: a kopt pápa kötetben megjelent „beszédei remekművek, s mint ilyenek, a tudomány és a retorika mesteri alkotásai”.

Major Balázs, a PPKE BTK külügyi és társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese a rendezvényen azt hangsúlyozta, hogy a PPKE küldetésének része a kultúrák és civilizációk közti párbeszéd elősegítése, hidak építése. A kereszténység bölcsőjében, a Közel-Keleten jelenleg is több millió keleti keresztény él a muszlim többségű országokban. Major Balázs kiemelte: nagy megtiszteltetés, hogy a legnagyobb ilyen közösség és keleti történelmi egyház vezetőjének nyújthatják át az egyetem díszdoktori címét. Rámutatott: II. Tavadrosz pápa maga is jelentős hídépítő személyiség, mind a keresztények és muszlimok, mind a koptok és katolikusok között.

A dékánhelyettes megemlítette, hogy „kevesebb mint egyetlen félév során két pápa is tiszteletét tette egyetemünkön, ráadásul a közös hídépítés keretében II. Tavodrosz pápa meg is látogatta Ferenc pápánkat”.

A kopt pápa éltútjáról szólva elmondta: ami következetesen végigkísérte működését a természettudományoktól a teológiáig és a bölcsészet- és társadalomtudományokig, az a gyógyítás. Ezt a küldetést a gyakran elnyomásban és konfliktusok között élő egyiptomi és a világban szétszóródott kopt keresztények vezetőjeként is végzi. A világnak egyre inkább szüksége van a hozzá hasonló (lelki) gyógyítókra.

II. Tavadrosz kopt pápát Tüske László, a PPKE BTK arab tanszékének vezetője méltatta.

Életpályáját bemutatva elhangzott: II. Tavadrosz 1952-ben született Egyiptom Manszúra nevű városában, Vadzsih Szubhi Báqi Szulajmán néven. Az Alexandriai Egyetemen gyógyszerészetet tanult, és 1975-ben szerezte meg BSc diplomáját. Oxfordban fejlesztette tudását, és karrierje az egyiptomi egészségügyi minisztérium gyógyszerészeként egy állami tulajdonban lévő gyógyszergyár ügyvezető igazgatói posztjáig vitte Damanhourban.

1986-ban kolostorba vonult, az Alexandriai Kopt Teológiai Szemináriumban ortodox teológiát és egyháztörténetet tanult. 1988-tól szerzetes, majd pap, és 1997-ben III. Shenouda (Senuda) pápa püspökké szentelte (2012 óta áll a kopt ortodox egyház élén, annak 118. vezetője – a szerk.).

Tüske László elmondta: az ezredfordulótól kezdve az egyiptomi társadalom radikális átalakuláson ment át, amelynek politikai fordulópontja a 2011. január 25-i, „arab tavasz”ként ismert népfelkelés volt. Miután a Muszlim Testvérek vezető tagját választották meg Egyiptom elnökének, a szélsőséges iszlamisták és szalafiták vallási programjuk megvalósítását szorgalmazták, óriási aggodalmakat keltve a lakosság muszlim és keresztény közösségeiben. II. Tavadrosz pápává választása éppen ezen események sodrában történt.

A kopt pápa szavakkal és cselekedetekkel állt ki a hatalomváltást követő években merényletekkel sújtott keresztény közössége érdekeiért, és ebben támogatókra lelt az ország muszlim közösségének vezetői részéről, de mellette szólaltak meg a szekuláris értelmiségiek képviselői is, sőt a társadalmi béke megteremtésére törekvő egyiptomi hadsereg vezetése is.

II. Tavadrosz sokat tett és tesz a kopt egyház belső megújulásáért, a fiatalok megszólításáért, az ortodox kopt közösségek nemzetközi kapcsolatainak ápolásáért, fejlesztéséért és a más keresztény felekezetekkel való együttműködés szélesítéséért. Védi közösségét, nem engedi, hogy az egyiptomi keresztényeket „másodosztályú állampolgárok”-nak tekintsék. Elismeri ugyanakkor, hogy az „állampolgárság” elvének társadalmi elfogadása hosszabb ideig tart, és csak úgy ér véget, ha ez a fogalom beleivódik az egyiptomiak mindennapi mentalitásába.

Mindezek előmozdítására az Egyiptomi Családi Ház kezdeményezés a keresztények és a muszlimok vallási együttélésének mintáját képviseli, elősegítve a két közösség együttműködését például azzal, hogy a keresztény papok és a muszlim imámok közös programokon vesznek részt.

II. Tavadrosz a sikeres munka érdekében olyan szempontok elfogadására szólított fel, amelyek a szeretet öt pontban összefoglalható koncepcióján alapulnak. Ezek: „Isten szeretete, a természet szeretete, a többi ember szeretete, a haza szeretete és az örökkévalóság szeretete, amelyben lenni vágyunk”.

Egyiptom politikai vezetése támogatja ezt a jogra és a szeretetre támaszkodó kezdeményezést.

Különösen jelentős a Kopt Ortodox Egyháznak a Katolikus Egyházzal kialakított kapcsolata, ennek csúcseseményei Ferenc pápa és II. Tavadrosz rendszeres találkozói.

Idén ötven éve történt a modern kori kapcsolatfelvétel, és erre emlékezve tették a kopt–katolikus barátság napját május tizedikére – mondta Tüske László, majd méltatta a kopt pápa tanítói, lelkipásztori munkásságát. Kiemelte: beszédeinek ötkötetes gyűjteménye „ma a modern kopt lelkiség napi olvasmányanyaga”.

A méltatás után következett a díszdoktori oklevél átadása.

Kuminetz Géza rektor tolmácsolta Erdő Péter bíboros, prímás erre az alkalomra megfogalmazott jókívánságait.

Ezt követően II. Tavadrosz beszédet mondott. A kopt pápa örömét fejezte ki, hogy látogatást tehet „ebben a gyönyörű országban”, s kiváló tudósokkal, kutatókkal találkozhat. „Büszkeséggel tölt el, hogy egy ilyen nagy múltú, rangos egyetem fogad díszdoktorává” – tette hozzá.

Felelevenítette az Alexandriai Egyetemen töltött éveit, amelyek során professzorai nemcsak tudást adtak át, hanem a tudás iránti szenvedélyt, reményt, bizakodást: „Arra bátorítottak, hogy az emberiség szolgálata mellett kötelezzük el magunkat. Mint mondták, a gyógyszerészet egyszerre tudomány, művészet és emberség.”

II. Tavadrosz elmondta, személyes jelenléte egyben kifejezi a Kopt Ortodox Egyház tudomány, oktatás iránti elkötelezettségét is, a társadalmi fejlődés terén végzett misszióját, amelyet egyházi intézményein keresztül végez.

A kopt egyházfő Assisi Szent Ferenc békehimnuszát (Uram, tégy engem a Te békéd eszközévé…) idézve az egész emberiség szolgálatáról is beszélt: „Az oktatás és a fejlődés előmozdításával szeretetet adunk, s ezzel mindenkinek a szívéhez közel kerülünk.”

A kopt pápa a továbbiakban arról beszélt, hogy mit jelent a szeretet a társadalmi fejlődés és a mindennapi élet szempontjából. Öt pontban sorolta fel a szeretet valóságának különféle vetületeit; beszélt a Teremtő, a természet, a többi ember, a haza  és az örökkévalóság iránti szeretetről, ezen belül az ökumenéről, a vallásközi párbeszédről, egymás és önmagunk megértéséről.

Beszédében szorgalmazta a klímavédelem iránti elkötelezettséget, megemlékezett a Ferenc pápával való találkozásairól, az ő beszédét idézte a keresztények mai kihívásairól és az Isten általi meghívásról, majd emlékeztetett a kopt–katolikus barátság napjának évenkénti ünnepére. Háláját fejezte ki az egyiptomi diákok számára megnyílt magyarországi ösztöndíj-lehetőségekért.

Beszélt Egyiptomról, amely „fényes jövő előtt áll”. „Áldott Egyiptom, mert ott járt a Szent Család” – mondta. Megemlítette, hogy hazájának kormánya segítségével 2019-re megépült a Születés-székesegyház, a Közel-Kelet legnagyobb temploma. Új főváros épül, s néhány hónap múlva az egyiptomi kultúrát bemutató hatalmas múzeum nyitja meg kapuit.

II. Tavadrosz arról is beszélt, hogy meg kell védeni a gyermekeket a célzott, torz szexuális ideológiától. Orbán Viktor miniszterelnököt idézte: „Hagyják békén a gyermekeinket!”

Beszéde végén II. Tavadrosz ismét megköszönte a díszdoktori elismerést.

*

Az ünnepi eseményt követően a kopt pápa és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyilatkozott a sajtónak a Szent II. János Pál teremben.

Semjén Zsolt elmondta, kitűnőek az egyiptomi–magyar kapcsolatok gazdasági, politikai, kulturális és spirituális szempontból is, ez utóbbi bizonyítéka II. Tavadrosz magyarországi látogatása.

A miniszterelnök-helyettes bejelentette: az ősz folyamán Ahmad et-Tajjeb, a kairói al-Azhar mecset főimámja is hazánkba látogat. Háláját fejezte ki Abd el-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök erőfeszítéseiért, amiket az ott élő keresztények biztonságáért tesz; a magyar kormány nevében elismerését fejezte ki azért a munkáért, amelyet Egyiptom stabiliásáért, fejlődéséért végez.

A kopt pápa örömét fejezte ki többek között azért is, hogy Magyarország nemzeti ünnepén a kopt küldöttséggel együtt részt vehetett az Erdő Péter bíboros által celebrált szentmisén.

II. Tavadrosz megköszönte, hogy „a tudománynak ez az ősi fészke”, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem őt és általa a Kopt Ortodox Egyházat méltónak találta a díszdoktori címre, ezzel kifejezve a tiszteletet „ama tevékenység iránt, amivel a szeretetet szolgáljuk, nemcsak Egyiptomban, hanem az egész világon”.

Körössy László

Fotó: Lambert Attila

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria