Ebben a nagyon nehéz nemzetközi helyzetben, amelyet Ferenc pápa darabokban zajló harmadik világháborúnak nevez, a keresztények feladata, hogy hitelesek legyenek. Meg kell erősíteni a hitet és a keresztények közötti kötelékeket, a niceai zsinat közelgő 1700. évfordulójának fényében is – hangsúlyozza Gallagher érsek, a vatikáni „külügyminiszter”.
A Szentszék államközi kapcsolatokért felelős titkára négynapos látogatáson tartózkodik Törökországban, hogy részt vegyen a 2021 óta minden évben megrendezett Antalya diplomáciai fórumon, amelyen politikai vezetők, diplomaták és az akadémiai szféra jeles képviselői tárgyalnak a diplomácia, a politika és az üzleti élet kérdéseiről.
Március 2-án, szombaton rendezik meg az idei Antalya diplomáciai fórumot A diplomácia előmozdítása zavaros időkben címmel, a török külügyminisztérium szervezésében. A találkozó célja, hogy békés megoldásokat dolgozzon ki a globális zűrzavar közepette. Felszólalások, kerekasztal-beszélgetések, networklehetőségek révén gondolkodnak olyan égető aktuális kérdésekről, mint a jelenleg dúló háborúk, a terrorizmus, a bevándorlás, a növekvő rasszizmus, idegengyűlölet, a klímaváltozás és a természeti csapások, a világjárványok, valamint a mesterséges intelligencia várható kockázatai.
A diplomáciai fórumra Isztambulba látogató Paul Richard Gallagher érsek február 28-án, szerdán délután szentmisét mutatott be az isztambuli Szentlélek-székesegyházban, amelyen I. Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka is részt vett.
A szentmisében Ferenc pápa megválasztásának (2013. március 13.) közelgő tizenegyedik évfordulójáról emlékeztek meg; Gallagher érsek azt kérte, a Szentatya megválasztására emlékezve „különösen is imádkozzunk az egyházfőért”.
Homíliájában a Vatikán államközi kapcsolatokért felelős titkára kiemelte: a zavaros időkben a keresztények kiemelt feladata, hogy hozzájáruljanak a békéhez és a közjóhoz. „A keresztények legyenek hitelesek, hagyják magukat vezetni a Szentlélek által, ne álljanak ellen neki. A Szentlélek, tudjuk, felborítja terveinket és elképzeléseinket, és előremozdítja az Egyházat.
Mert az Egyház egység a különbözőségben”
– húzta alá Gallagher érsek. Örömének adott hangot, amiért az „Újszövetség Szentföldjén”, az első nyolc egyetemes zsinat helyszínén találkozhat a katolikus közösséggel és a törökországi keresztény egyházak képviselőivel.
„Keresztényként valamennyien Isten gyermekeinek egyazon családjához tartozunk, ugyanazt a hitet valljuk Krisztusban és az általa alapított Egyházban. Továbbra is haladjunk együtt” – buzdított a Szentszék államközi kapcsolatokért felelős titkára. Hozzátette: ebben az értelemben kedvező alkalomnak kínálkozik a niceai egyetemes zsinat 1700. évfordulója arra, hogy megerősítsük egységünket mint Krisztus Egyházának tagjai. Azon a zsinaton dolgozták át a caesareai keresztségi hitvallást a niceai hitvallássá, amely később, a második konstantinápolyi zsinat után a niceai-konstantinápolyi hitvallás lett. „Reméljük, hogy a közelgő évforduló ünneplése megerősíti minden keresztény hitét.”
Mindig csak Isten akaratát keressük, és szolgáljunk másokat; legyünk kicsinyek, adjuk oda az életünket másokért!
„Ez természetesen gyakran megaláztatásnak és kudarcnak tűnik másokkal szemben, de az Úr saját életével mutatta meg nekünk, hogy ez az út lehetséges. Ő nem azért jött, hogy úr legyen, hanem hogy szolgáljon” – hangsúlyozta szentbeszédében Paul Richard Gallagher érsek.
Homíliáját Ferenc pápa szavaival zárta, amelyeket a Szentatya 2014 novemberében, isztambuli látogatásakor mondott: „Az Egyház és más egyházak és egyházi közösségek hivatása az, hogy
hagyják magukat vezetni a Szentlélek által, és mindig nyitottak, szelídek és engedelmesek legyenek. Ő az, aki harmóniát hoz az Egyházba.”
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican news
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria